Jasně, vezměte si jej!
Robot může být postavený "z čehokoliv". U většiny soutěží (vyjímkou je Freestyle a Sprint NeLEGO) je podmínkou originální řídicí kostka, senzory a motory z Lego Mindstorms - viz společná pravidla. Postavte si robota ze dřeva, papíru, merkuru, jiných lego kostiček... Dbejte však, že robot nesmí ohrozit žádného účastníka! Tímto rozhodnutím chceme podpořit kreativitu a konstrukční schopnosti účastníků.
Ano, můžete, ale pouze NXT/EV3 (vyjímkou je Freestyle a Sprint NeLEGO)
Ne, nemůžete, pouze originál motory NXT/EV3
V pravidlech jsou zakázány používat Li-Pol baterie. Je tedy možné použít například Li-Ion, Ni-cd atd? Ano, Li-on a Ni-cd apod můžete použít. Li-polky jsou zakázané z bezpečnostních důvodů.
Čára je nalepená elektrikářská páska na bílém laminu.
Bohužel to není možné, soutěžní čáru lepíme až v noci před soutěží, a žádný tým nemá výhodu testovat dopředu na soutěžní čáře. V sekci pro trenéry však naleznete čáru k vytištění na papír formátu A1.
Doporučuji využít dotykový senzor; ultrazvukový u čáry použít můžete (samozřejmě s patřičným označením a velikostí ohraničení senzoru). Zvažte jestli je to dobré řešení, ultrazvukový senzor má svůj vyzařovací úhel a mohlo by dojít k zarušení a zastavení robota.
V LEGO soutěžích musíte k pohonu robota použít originál LEGO NXT/EV3 motory. V NeLEGO soutěžích setrvačník použít můžete.
Zveme všechny týmy do Brna, přijďte na konzultaci/otestovat hrací stůl. Nemůžete přijet? Poradíme online.
napište nám na robotiada@jcmm.cz
Testovací čára k tisku (formát A1) ke stažení
Pro seznámení a první kroky s robotickou stavebnicí Lego Mindstorms se základní kostkou EV3 a NXT. Teorie i jednoduché příklady. Cílem manuálu není naučit základní znalosti práce v prostředí LEGO Mindstorms NXT nebo EV3, ty naleznete v metodice NXT/EV3 (ke stažení na stránkách distributora). Manuál je koncipován jako pomoc učitelům s vedením kroužků a jejich tematické náplně. Publikaci jistě ocení každý učitel, neboť mu poskytuje možnost realizovat jednotlivé úlohy nejen v samotném kroužku, ale i v regulérních vyučovacích hodinách. Velkou výhodou jsou mezipředmětové vazby úkolů. Autorem je Palko Petrovič z Univerzity Komenského v Bratislavě. Robotický manuál je možné stáhnout ve formátu PDF (5.7M) zde
autoři z Robotiky Brno se s Vámi rádi podělili
SW k starším verzím androidu zde
jak s ni zachazet: 1) vytvorit sezeni 2) vybrat joystick 3) nahore v protocol nastavit lego 4) vpravo nahore se pripojit pres bluetooth ke kostce
SW do inteligentni kostky je zde
podívejte se na tutoriál
podívejte se na stránky Robotiky Brno
podívejte se, jak Kuba Andrýsek (žák tercie gymnázia) stavěl zcela sám svého šampiona - Medvědici 2
podívejte se na záznam z kroužku SPŠ Sokolská Brno
Podívejte se do katalogu